Toggle Accessibility Tools

Students

Student Name Graduate Program Major Professor (First Year) -(Graduation Year)
Abigail Bryson Genetics Program Greg Bonito 2020 -
Lina Gomez Cano Biochemistry and Molecular Biology Erich Grotewold 2020 -
Joshua Kaste Dept. of Plant Biology Yair Shachar-Hill 2020 -
Nick Schlecht Biochemistry and Molecular Biology Björn Hamberger 2020 -
Kaila Smith Dept. of Plant Biology Berkley Walker 2020 -
Xiaotong Jiang Plant Biology and Molecular Plant Sciences Jianping Hu 2019 -
Rosalene Kithan Microbial and Molecular Genetics Sheng-Yang He 2019 -
Harrison Lawson Chemical Engineering Christina Chan and Patrick Walton 2019 -
Hannah Parks Biochemistry and Molecular Biology Cornelius Barry 2019 -
Meenakshi Sudhakaran Physiology Andrea Doseff 2019 -
Lisa Yun Biochemistry and Molecular Biology Danny Ducat 2019 -
Levi Bauer Genetics Cornelius Barry 2018 -
Jake Bibik Cell and Molecular Biology Björn Hamberger 2018 -
Ron Cook Biochemistry and Molecular Biology Christoph Benning 2018 -
Paul Fiesel Biochemistry and Molecular Biology Rob Last 2018 -
Leah Johnson Cell and Molecular Biology Gregg Howe 2018 -
Reid Longley Microbial and Molecular Genetics Greg Bonito 2018 -
Davis Mathieu Genetics Björn Hamberger 2018 -
Garret Miller Biochemistry and Molecular Biology Björn Hamberger 2018 -
Jeremy Pardo Plant Biology Bob VanBuren 2018 -
Reid Blanchett Genetics Shin-Han Shiu 2017 -
Kody Duhl Biochemistry and Molecular Biology Michaela TerAvest 2017 -
Genevieve Hoopes Cell and Molecular Biology Robin Buell 2017 -
Emily Jennings Plant Biology Kathy Osteryoung 2017 -
Alan McClain Biochemistry and Molecular Biology Tom Sharkey 2017 -
Danielle Young Plant Biology Yair Shachar-Hill 2017 -
Evan Angelos Biochemistry and Molecular Biology Federica Brandizzi 2016 -
Shawna Rowe Plant Biology Maren Friesen 2016 -
Adam Seroka Plant Biology Sheng Yang He 2016 -

Alumni trainees: 

Alshae Logan Microbiology and Molecular Genetics Beronda Montgomery 2016 -2020
Angélica Medina-Cucurella Chemical Engineering and Material Science Tim Whitehead 2016 -2020
Alyssa Preiser Biochemistry and Molecular Biology Tom Sharkey 2016 -2020
Christina Azodi Plant Biology Shin-Han Shiu 2015 - 2019
Anastasiya Lavell Biochemistry and Molecular Biology Christoph Benning 2015 - 2019
Daniel Lybrand Biochemistry and Molecular Biology Rob Last 2015 - 2020
Brian St. Aubin Plant Biology Gregg Howe 2015 - 2019
Teresa Clark Plant Biology Yair Shachar-Hill 2014 - 2019
Siobhan Cusack Cell and Molecular Biology Sheng-Yang He 2014 -2020
Alexandra Lantz Biochemistry and Molecular Biology Tom Sharkey 2014 - 2017
Bryan Leong Plant Biology Rob Last 2014 - 2019
Tomomi Takeuchi Biochemistry and Molecular Biology Christoph Benning 2014 - 2019
Emily Wrenbeck Chemical Engineering and Material Science Tim Whitehead 2014 - 2018
Colleen Friel Plant Biology Maren Friesen 2014 - 2018